5664 Km Sorgulama
Trend
0

5664 SMS Km Sorgusu Gelmiyor? Gerçek Km Nasıl Anlaşılır?

Son dönemlerde otomobil almak isteyenler oldukça şikayetçi. Zira eskiden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (Tramer) 5664 diye bilinen SMS bilgi sisteminden alınacak otomobilin km bilgisini alabilirken 2017 yılı başından beri km sorgulanamıyor.

İkinci el araba alım satımı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Özellikle araç almak isteyenler için 5664 SMS servisinden araç hasar kaydı sorgulama, araç kilometre sorgulamayapılması oldukça önemlidir. Ancak bunu yaparken artık çok daha dikkatli olsanız iyi edersiniz.

Son dönemlerde otomobil almak isteyenler oldukça şikayetçi. Zira eskiden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (Tramer) 5664 diye bilinen SMS bilgi sisteminden alınacak otomobilin km bilgisini alabilirken 2017 yılı başından beri km sorgulanamıyor.

5664 SMS ile Tramerden Araç Sorgulama

Hal böyle olunca Google’a girip bu durumu yazsanız; 5664 km bilgisi gelmiyor, km sorgulama kalktımı, 5664 km bilgisi neden gelmiyor, 5664 km bilgisi gelmedi, araç kilometre sorgulama sms ile nasıl yapılır?, 5664 km bilgisi sorgulama 2017, 5664 km bilgisi gelmiyor 2017, km sorgulanamıyor, km bilgisi neden gelmiyor 2017, km bilgisi gelmiyor 2017 ve 5664 SMS km bilgisi gelmiyor gibi yığınla arama görebilirsiniz. 5664 SMS bilgi sistemi bu durumdan dolayı dava edilse de şuan için değişen bir şey maalesef yok.

5664 SMS Km Bilgisi Neden Gelmiyor?

Bunun sebebi; T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının (UDHB) kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında almış olduğu karar. Nitekim Araç Muayene İstasyonları Şirketi TÜVTÜRK’ün açıklamasında (bkz: http://www.tuvturk.com.tr/soru-ve-cevaplar.aspx) bu durum belirtiliyor. Söz konusu açıklamada “Ruhsat sahibi olmak şartı ile araç sizin adınıza kayıtlı iken yapılan muayenelere ait kilometre bilgilerini alabilirsiniz. Aracın daha önceki sahipleri tarafından yaptırılmış muayenelerine ait bilgilerin paylaşımı yasal nedenlerle yapılamamaktadır.” denmekte. Yani aracın son sahibi hariç (eğer muayeneye götürmüşse) önceki sahiplerinin km bilgileri artık verilmiyor.

Anlaşılan o ki; yeni yasa ile devlet Km düşürmeyi dolandırıcılık suçu kapsamına aldığı için, kişisel verileri koruma adı altında herkesi dolandırıcı statüsüne girmekten kurtarıp zekice bir uygulamaya imza atmış. Söz konusu düzenleme ile piyasada bol miktarda bulunan kilometresi yüksek aracın sisteme dahil edilmesi, insanların kafasının çok kurcalanmaması amaçlanmış. Yani bir aracın kilometresi düşürülmüş olsa bile ekonomik sistem içinde dönmesi hedeflenmiş. Zira bu düzenleme öncesi bazı otoritelere göre 2.el pazarında %20 düşüş olduğu söyleniyordu. İlerleyen günlerde hasar kaydı rakamları da gelmez, sadece pert kaydı bilgisi görürsek buna da şaşırmayalım.

İkinci El Araç Pazarı

Ancak içinde bulunduğumuz bu durum çok can sıkıcı ve istismar edilmeye oldukça müsait. Çünkü eskiden muayeneye gitmeden önce km düşürme işlemi yapanlar artık masraf edip km düzeltmeyecek. Sadece son satıştan önce km düşürüp muayene yaptırabilecekler. Anlaşılan o ki bundan böyle ikinci el araç almak için çok cesur olmak gerekecek.

Ancak bu haliyle ikinci el araçlara olan güven gittikçe azalıyor.

Km Nasıl Düşürülür?

Uzmanlara göre Kilometrenin %100 orijinal olup olmadığını anlamak oldukça zor. Zira eskiden km sadece km beyninden düşürülüyor başka bir aksamdan düşürülmüyordu. Titiz ustalar bunu hemen fark edebiliyorlardı. Ancak şimdi sadece km beyninden değil, airbag, abs,  fren,  immobilizer, şanzıman, esp dahil her yerden km düşürülüyor. Günümüzde akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla dahi kilometreye müdahale etmek mümkün. Yani km düşürmek çok kolay ama yakalanmak çok zor.

Akıllı Telefondan KM Düşürme

Yetkili servise girmeyen arabada km bilgisi doğrulamak zor. Diyelim ki yetkili servise giden bir araba buldunuz zeki dolandırıcılar bunun da çaresini bulmuş. Çok km yapan araçta bir bakım yetkili servise, bir bakım özel servise yaptırılarak çare üretilmiş. Böylece servise sıralı gitmiş görünen aracın kilometresi yarı yarıya düşürülebiliyor.

Peki otomobil sahibi olmak isteyenler bu durumda ne yapmalı?

5664 SMS servisinden km bilgisi alamadığımıza göre araç satın alırken dikkat edilecek hususları teknoveri.com olarak aşağıda maddeler halinde sizler için derledik.

*Şu an itibariyle km kaydını gösterir tek belge “TÜV-Türk ten alınan muayene sonuç belgesi”. Risk almak istemiyorsanız Muayene Belgesi olmayan araçları satın almayın.

*Aracı satın alırken satıcıdan araca ait ne kadar bilgi ve belge varsa isteyin. (Servis, muayene, kaza, resim vs.)

*Mevcut durumda eğer aracın kazası varsa detaylı sorgulama yaptığınızda kazanın yapıldığı tarihteki km bilgisini öğrenebilirsiniz.

*Bir sigortacıya plaka ve şase bilgilerini vererek aracın bilgilerini daha detaylı öğrenebilirsiniz.

*Aracın bakımları yetkili serviste yapıldıysa buradan belgeleri alınabilir. Yetkili servisten aracın en son kaç km’de servise geldiğini öğrenebilirsiniz. Bu yüzden bakımları serviste yapılmış araçları seçmek bu aşamada daha makul ve güvenli olabilir.

Gösterge Paneli

*Son çare dilekçe olarak trafik tescil kurumuna başvurabilirsiniz. Zira orada muayene tarih ve km kayıtları tutulmaktadır.

*Alırken veya satarken noter satış belgesinin üzerine mevcut kilometrenin not düşülmesini rica edin.

*Tramerde (5664 SMS) sadece 2003 yılı ve sonrası kayıtlarının tutulduğunu unutmayın.

*Artık servis faturalarının saklandığı gibi Tüvturk belgelerini de saklayın.

*Muayene istasyonu görevlisi tanıdığınız varsa iyi olur.

Orijinal km Nasıl Anlaşılır? Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?

Yukarıdaki yöntemleri uygulasanız dahi aracı fiziki olarak gözlemlemeden almanızı tavsiye etmiyoruz. Araç satın alırken dikkat edilecek hususları aşağıda maddeler halinde sizler için derledik.

*Bir aracın km değişse bile yıpranması, deformasyonu kendini mutlaka fiziksel görünümünden belli edecektir. Bu yüzden siz bu konuda uzman değilseniz güvendiğiniz bir Expertiz Merkezine ya da ustaya mutlaka başvurun.

*Aracın fiziksel görünümünü incelerken koltuklarına (özellikle şoför koltuğuna), direksiyon simidine, düğmelerine, sinyal kollarına, ön kaputunda taş olup olmadığına vs. dikkatli bakın.

*50 bin km de olan bir araçla 100 bin de yada 200 bin olan bir aracın yıpranmışlığı aynı değildir. Motor sesii yağ çubuğunu çektiğinizdeki sesi aynı değildir, pedalları bile aynı değildir vs.

İkinci Elde Dikkat Edin

*Ancak unutmayın işini ciddi yapan hiçbir expertiz yine de kilometresine ilişkin size kesinlikle bir garanti veremeyecektir.

*Ya tanıdığınız bildiğiniz birisinin aracını alacaksınız ya da ilk elden ruhsat sahibi olan bir araç bulup TÜVTÜRK’ten satıcının ruhsatı ile kontrol edeceksiniz.

*Ya da en son çare sıfır araba alacaksınız.

Son olarak;

Yazımızı bitirirken kesinlikle aracınızın km sini düşürme hilesine başvurmayın. Yeni yasaya göre otomobilin kilometresini düşürmek dolandırıcılık suçu kapsamına giriyor. Geçtiğimiz günlerde bu suçu işleyen birisine 2 yıl 11 aylık hapis cezası ve 16 bin TL’lik para cezasını Yargıtayın onadığını hatırlatalım.

Kazasız alışverişler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir