Google Konumunuzu Biliyor
Trend
0

Google Konumunuzu Biliyor

Android telefonunuzda konum hizmetini kapattığınızda Google’ın konumunuzu bilmediğini düşünüyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz! Google konum bulma servisi ile Google, İnternetiniz Olmasa Bile Yerinizi Biliyor!

Google Konumunuzu Biliyor

Eğer Android telefonunuz varsa, bilgi gizliliği ve güvenliğine dikkat ediyorsanız mutlaka konum hizmetlerini kapalı tutuyorsunuzdur. Ancak Quartz’da (qz.comyer alan bir habere göre Android işletim sistemine sahip telefonların konum hizmetleri kapalıyken bile konum bilgilerini Google’a gönderdiği ortaya çıktı.

Hatta Google’ın bunu yapabilmesi için telefonunuzda bir SIM kartın bulunmasına ya da telefonunuzda herhangi bir uygulamanın yüklü olmasına bile ihtiyacı yok. Google, bu verileri toplayıp internete bağlandığında kendisine ileterek Google konum bulma hizmetinde kullanıyor.

Google konum servisi

Peki bu nasıl olabiliyor?

Google konum bulma hizmetini şu şekilde işletiyor. Google’ın bağlı olduğu ana şirketi Alphabet’in gelirlerinin büyük bir kısmı reklamlardan geliyor. Bu yüzden Alphabet için doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişiye isabetli reklamlar göstermek çok önemli. 1.2 Trilyon Dolarlık bir pazar olduğu ifade edilen Reklam Pazarı ünlü şirket için oldukça önem kazanıyor. Bu yüzden de Şirket için kullanıcılarının nerede, ne kadar ve nasıl vakit geçirdikleri önem kazanıyor. Bunun için ünlü şirket konum bilgilerini almak için her yolu deniyor.

Google konum bulma yöntemi nasıl işliyor?

Konuyla yakından ilgili bir kaynak, 2017 yılının başında bir güncelleme sonrası Google’a ait ve Android telefonlarda varsayılan olarak çalışan Firebase Bulut Mesajlaşma Servisi (Firebase Cloud Messaging [FCM]) hizmetinin kullanılan baz istasyonu adreslerinin Google’a gönderildiğini Quartz’a (qz.com) bildiriyor. Yani Google konum bulma hizmetinin kötüye kullanıldığını ifade ediyor.

Bunun üzerine Quartz, konum servisi devre dışı bırakılmış veya fabrika ayarlarına döndürülerek sıfırlanan cihazların bile kullanıcının en yakınındaki baz istasyonu konumlarını Google’a gönderdiğini tespit ediyor.

Quartz’ın Tespiti

Bu şekilde bulunan konum nokta atışı bir isabet sunmasa da, 400 metreye kadar isabet sağlayabiliyor. Üstelik telefonunuzda o anda internet bağlantınız olmasa bile ne zaman mobil veri bağlantısı (3G/4G) ya da Wi-Fi bağlantısı kurarsanız konum bilgileriniz Google’a gönderiliyor.

Bunun üzerine Quartz, şirketin sözcüsüne ulaştı. Sözcü; bu yılın Ocak ayında, Cell ID (her kullanıcıya ait özel bir kimlik bilgisi) kodlarını mesaj iletiminin hızını ve performansını daha da artırmak için ilave bir sinyal olarak kullanmaya başladıklarını ancak hiçbir zaman Cell ID’yi ağ senkronizasyon sistemlerine dahil etmediklerini ifade etti. Bu tip verilerin hemen atıldığını ve artık sistemlerini Cell ID’yi istememek üzerine kurguladıklarını ve en azından Kasım ayı sonuna kadar, tüketicilerin o an kullandıkları baz istasyonuna ait konum verilerini Google’a göndermeyeceğini ifade etti.

Quartz’ın Tespiti

Ayrıca sözcü, konum hizmetlerinin bildirim (push) uyarılarını ve mesajları kontrol eden sistemden “tamamen ayrı” olduğunu vurguladı. Google, bu verileri 2017’nin başından beri topladığını kabul etti ve bu yöntemle topladığı verileri kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanmadığını açıkladı.

Ancak Google artık veri toplamadığını iddia etse de güvenlik uzmanları bu açıklamalardan pek tatmin değiller. Maalesef sistemin dışında kalmanızın pek mümkün olmadığını ve bu verileri göndermeyi engellemenin tek yolunun Mobil ya da Wi-Fi ile internete bağlanmamanız gerektiğini yani şimdilik imkansız olduğunu söylüyorlar.

Galiba büyük biraderden kaçış ihtimali oldukça zor:)

Kaynak:qz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir