Trend
0

İnternetteki Resimden Adres Bulma

İnternette paylaşılan fotoğrafların ilerde başınızı ağrıtabilecek bir soruna dönüşebileceğini ve istemediğiniz halde internette paylaştığınız fotoğraftan adres bulmak çok kolay desek ne dersiniz? Nasıl mı? Yazımızı okuyunuz!

Günümüzde internet ve akıllı cihazların hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte bu araçlar üzerinden paylaşılan resimler ve videolar özellikle sosyal medya platformlarında herkese açık bir şekilde paylaşılıyor.Hemde bazen hiç dikkat etmeden ve olabildiğince hızlı bir şekilde. Peki paylaşılan fotoğrafların ilerde başınızı ağrıtabilecek bir soruna dönüşebileceğini ve istemediğiniz halde resimden adres bulma yani fotoğraftan adres bulma çok kolay desek ne dersiniz?

Resimden Adres Bulma Ne İşe Yarar ki?

Fotoğraftan adres bulma yönteminin ne işe yarayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Aslında haklısınız zira bu konu  bizim gibi sıradan yaşam sürdüren insanları pek ilgilendiren bir konu değil. Çünkü genel olarak kriminal olayların çözümünde örneğin kayıp,cinayet,intihar vs. gibi olayların aydınlatılmasında kullanılıyor.

Ama sevdiği bir yakınını kaybetmiş yada mutlaka ulaşması gereken bir kişiyi arayan bir kişi için bu bilginin ne kadar değerli olacağını asla düşünemezsiniz. Yine bilişim dünyasında bilgi güvenliğine önem veren bazı insanlar içinde bu bilgileri silmek yada bu bilgilere erişmek çok önemli olabilir.

Sözü fazla uzatmadan fotoğraftan adres bulma yada resimden adres bulma tekniğine geçmeden önce bazı teknik bilgileri bilmenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Akıllı cep telefonunuzdan yada bir fotoğraf makinasından çektiğiniz her fotoğrafa,siz herhangi bir ayarını değiştirmediyseniz resmin nerede ve ne zaman çekildiği başta olmak üzere pek çok bilgi otomatik eklenir. Ki bu bilgiler bazı fotoğraf yarışmalarında halihazırda kullanılmaktadır.

Peki Bu Bilgiler Nelerdir?

 • Fotoğrafın Çekim Tarihi ve Saati,
 • Kameranın Modeli ve Lens Detayı,
 • Kullanılan Cihazın Markası ve Model bilgisi
 • Ad-Soyad, Bilgisayar Adı, Hangi Programla Kaydedildiği vb.
 • Fotoğrafın Poz Süresi, 
 • Varsa GPS Koordinatları
 • Exif Bilgisi

Fotoğrafları sanal dünyada paylaştığınız andan itibaren bu bilgiler paylaşılan resmi indiren kullanıcı tarafından görüntülenir. Meraklısı olan yada peşinizde olan kişiler ise bazı programlar aracılığıyla adresinizi tespit edebilir.

Yukarıdaki bilgiler arasında daha önce duymadığınız bir terimle -Exif- ile karşılaştınızYukarıda saydığımız bilgiler, eğer akıllı cep telefonunun yada fotoğraf makinasının GPS modülü açık bırakıldıysa “EXIF”  dosyası olarak fotoğrafın içine kaydedilir. GPS açık bırakılmadıysa da bunun bilgisayar korsanları için cihazınıza yerleştirilecek ufak bir yazılımla rahatlıkla açılabileceğini de unutmayın.

Peki EXIF Nedir,Ne işe yarar?

Resimden adres bulmak için en önemli argüman Exif bilgileridir. Exif  İngilizce’de “Exchangeable Image File” yani Değiştirilebilir Görüntü Dosyası anlamına gelir. Exif, çekilen fotoğraftan bulunduğunuz konum,tarih vb. bilgilere ulaşılmasını sağlar. Yani çektiğiniz resimlere coğrafi konum bilgilerini ekleyen bir tekniktir. Ayrıca bazı SEO uzmanlarınca resimleri orjinalleştirmek için de kullanılır.

Bir resimde yer alan Exif bilgileri, bazı programlar aracılığıyla tespit edilebilir. Bu programlardan en yaygın olanı ExifCleaner‘dır. ExifCleaner ücretli olarak satılan ve 2004 yılından beri Emniyet Müdürlüğü tarafından sık kullanılan bir programdır. ExifCleaner sayesinde fotoğrafta yer alan GPS koordinatları elde edilerek aranan kişiler bulunabilir.

İnternette Fotoğraf Paylaşırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son olarak internette resim paylaşırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

 • GPS modülü açıkken yani konumunuz belliyken çekilen fotoğrafların Exif bilgilerini silip internette paylaşın,
 • Cihazınızı kontrol edin zira yukarıda da söylediğmiz gibi GPS açık olmasa dahi, bilgisayar korsanlarının ufak bir yazılımla rahatlıkla GPS’inizi açılabileceğini unutmayın.
 • Bulunduğunuz yerin yada evinizin rahatlıkla anlaşılabileceği fotoğrafları internette paylaşmayın,
 • Akıllı telefonunuzun özel olduğunu düşündüğünüz resimleri yedeklemesine izin vermeyin,
 • Akıllı telefonunuzdan kaydedilen fotoğrafları aynı cihazla internete yüklemeyin.

Bir başka makalemizde buluşmak dileğiyle.

Labels

EXİFEXİF CLEANERFOTOĞRAFTAN ADRES BULMAGPSİNTERNETTEN ADRES BULMA RESİMDEN ADRES BULMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir